דף הבית פורום חדשות מערכת מידע לוח דרושים צור קשר
טיפול הומאופתי בבקיעת שיניים
פורסם בתאריך: 25/12/08

טיפול הומאופתי בבקיעת שיניים

2.2/5 (דירוגים 115)

מתי אפשר לצפות לבקיעת שיניים?

אצל כל תינוק זמן בקיעת השיניים הוא אינדיווידואלי, אולם באופן כללי ניתן לומר שהשן החותכת הראשונה יוצאת בסביבות גיל חצי שנה. עניין זה תלוי בכמה גורמים, ביניהם תורשה. למעשה, תינוקות נולדים עם מערכת שלמה של עשרים שיניים שבעצם 'קבורות' מתחת לחניכיים, וממתינות לזמן בקיעתן. בדרך כלל צמד השיניים הראשון מופיע בקדמת החניכיים התחתונות, אצל בנות, בממוצע, קצת יותר מוקדם מאשר אצל בנים. השיניים יוצאות לרוב ברביעיות כל ארבעה חודשים עד להשלמת התהליך בסביבות גיל שנתיים וחצי (אך לא בהכרח). השיניים צומחות לעיתים קרובות עקום אבל מסתדרות בהשלמת היציאה ורווחים גדולים בין השיניים החלביות לא מעידים בהכרח על רווחים שיהיו בשיניים הקבועות.

איך בקיעת השיניים יכולה להשפיע על התינוק?

השיניים אינן מתפרצות החוצה או בוקעות בפתאומיות, זהו תהליך ארוך שבו השיניים מפלסות ודוחקות את דרכן באיטיות החוצה, דרך רקמת החניכיים. תהליך זה יכול ליצור מצב כמו- דלקתי הגורם לנפיחות ואודם במקום ההוצאה. כמובן שבקיעת מספר שיניים טוחנות בבת אחת או בקיעה של שיניים חותכות יכולות לגרום להמון כאב וסבל, ולתינוקות דרכים שונות להתמודד איתו ולמחות נגדו.

יש לא מעט מקורות מידע הטוענים שקשר ברור בין בקיעת שיניים לבעיות משמעותיות אחרות הוא בגדר מיתוס בלבד ושהעניין לא הוכח, אולם בהחלט ניתן לומר שהנסיון הקליני של רופאים מכל התחומים מלמד על כך שהקשר ברור. מה שמשתנה הוא התגובה של התינוק/ת למצב. התגובות נעות בין הקל והכבד וקשה מאוד לצפות אותן או להעריך אותן. לכל תינוק/ת יש רגישות שונה למצב בקיעת השיניים השיניים.

תופעות רווחות ומוכרות שלרפואה הרגילה יש קושי בהתמודדות איתן:

ריור מרובה - שיכול לגרום לתופעות לא נעימות נוספות, למשל, רגישות בעור. עור רגיש ורוק מרובה לא מסתדרים טוב ביחד, והמפגש יכול להוליד פריחה אדומה ומציקה סביב שפתיו וסנטרו של התינוק.

שלשולים - בשל הריור המוגבר וסיבות נוספות פחות ידועות, תינוקות רבים סובלים משלשולים. לעניין זה יכולה להתווסף תפרחת חיתולים.

חום- הוצאת השיניים יכולה לגרום לחום ולהתנהגות דואבת.

נשיכות- התינוק כמהה למשהו שניתן לנגוס בו, הוא יסכים להסתפק בלית ברירה באצבעות, זרועות ולפעמים בשד המאכיל אותו.

התעוררויות מהשינה- צמיחת השיניים אינה מפסיקה בלילה, ובעיתות מצוקה אלו התינוק/ת יכולים להתעורר לעיתים תכופות, גם אם הם היו מתמסרים לשינה בקלות בזמנים קודמים.

עצבנות- בכי מרובה, חוסר שביעות רצון וצרחות ובקיצור מצב רוח רע. הורים לתינוק נינוח יכולים להיות מופתעים מחוסר יכולתו להירגע בתקופה זו.

אלו הן רק מקצת התופעות היכולות לפקוד תינוק ממוצע במקומותינו.

הגישה ההומאופתית:

להומאופתיה יש מענה מרשים למגוון בעיות אלו ולבעיות רבות נוספות. כל תרופה הומאופתית שמתאימה לבקיעת שיניים מאופיינת ע"י תמונת תופעות המיוחדת לה. בד"כ תרופות אלו עונות על מצבים מורכבים, הכוללים פרטים נוספים מעבר לסימפ' המוכרים והכלליים של הוצאת שיניים.

התגובה המיוחדת של כל תינוק להוצאת השיניים והמאפיינים הכלליים גורמים להומאופת להיות מסוגל להבדיל בין התרופות השונות המיועדות למצבים השונים.

דוגמאות אופייניות למצבים שונים היכולים להיעזר בתרופות הומיאופתיות:

תרופה מס' 1 יכולה לעזור ל:

הוצאת שיניים קשה שמלווה ברגזנות גדולה, התינוק אינו יודע מה הוא רוצה. התינוק רוצה להיות על הידיים. תנועה של נדנוד ונענוע עוזרים לו. התינוק לא ניתן לניחומים, לא רוצה שיגעו בו, קיימת רגישות רבה מאוד לכאב, חוסר מנוחה, יכול להיות בכי מתוך שינה, התינוק יכול להכות את ההורה מתוך הכאב והעצבים. קור מקומי מקל על הכאב. התינוק יכול להיות עם לחיים ופנים סמוקות, להעלות חום ולסבול משלשולים ירוקים , חומציים ומסריחים ותפרחת חיתולים. תרופה זו מתאימה למשל לפירכוסים המלווים את הוצאת שיניים.

תרופה מס' 2 יכולה לעזור ל:

הוצאת שיניים המלווה בבעיות נשימה כגון ברונכיט וסטרידור. התינוק יכול לבכות ולהתעצבן. יכול להיות ריח חזק ולעיתים מסריח מהפה. ריור מרובה. חוסר מנוחה, רוצים להיות בתנועה, יכולות להיות צרחות שנמשכות כל הלילה וחוסר שינה מרב כאבים.

תרופה מס' 3 יכולה לעזור ל:

הוצאת שיניים המאופיינת ברצון בולט ללחוץ את החניכיים אחת אל השניה, ז"א- תנועות כמו של נשיכה. התרופה מתאימה גם להוצאת שיניים שמלווה בשילשולים מימיים מלווים בגזים וכאבים עוויתיים. הצטברות ליחה בדרכי הנשימה בזמן הוצאת שיניים.

תרופה מס' 3 יכולה לעזור ל:

הוצאת שיניים המלווה בשלשול מתמשך. זיעה ושלשולים בריח חמוץ מאוד. כל הילד מריח חמוץ (גם ההקאות). ריור מרובה, פנים וראש מזיעים מאוד בשינה. פה שמלא בקרום ובריר מסריח לאחר הקימה. חוסר שינה וחוסר תיאבון. התינוק יכול להיות תשוש, במצב רוח רע, הוא אינו מעוניין לשחק, שום דבר לא מרצה אותו. עוויתיות - יכולה להיות בהבעות הפנים או בקצות הגפיים, בבטן.

תרופה מס 5 יכולה לעזור ל:

להוצאת שיניים המלווה בריור מרובה ואפטות המלוות בהבל פה מסריח. תינוק שבוכה מכאבים בזמן ההנקה.

תרופה מס' 6 יכולה לעזור ל:

הוצאת שיניים המלווה בפטריות בפה, צמיחת שיניים מאוחרת. התקררויות בתקופת הוצאת השיניים, כאבי בטן עוויתיים ושלשול. התעוררויות בלילה. הזעה בקרקפת בעיקר בלילה. הכאבים מוקלים ממים קרים.

ששת המצבים המפורטים האלו הם תיאורים המתאימים לתרופות שונות שיכולות לפתור אותן. להומאופתיה יש הרבה יותר מ-6 תרופות למצב של הוצאת שיניים בעייתית. כל תרופה מתאימה למצב אינדיווידואלי ומיוחד של התינוק.

איך ההומאופתיה עובדת?

התרופות ההומאופתיות מסוגלות לעודד את הגוף לרפא את עצמו. ברור שהוצאות שיניים קשות, הגורמות לסבל, חוסר שינה, פרכוסים, חוסר תיאבון, מחלות וחולשה הן לא מצב נורמטיבי של בריאות תקינה. העובדה שתופעות אלו רווחות אינה קובעת שהן תקינות ושאי אפשר לפתור אותן. אנשים רבים העוסקים בענפים שונים של הרפואה המשלימה יודעים שכל אדם ותינוק מגיבים למצבים בריאותיים, לשינויים גופניים ולנסיבות חיים באופן שונה לחלוטין. לכל אדם ולכל תינוק יש את הרגישויות שלו ואת נקודות התורפה הבריאותיות המיוחדות לו. אנחנו רק צריכים לקרוא טוב את ה'מפה', זאת אומרת את איך שהגוף מבטא את הבעיה ולהתאים את התרופה הנכונה.

התרופה ההומאופתית מותאמת לכל מטופל בשלמות, בהתייחס למצבו הכולל ולכן היא מסוגלת להביאו לאיזון עמוק המגיע עד לשורשי הבעיה ולעודד בו ריפוי שלם.

מאת : מירב כהן-נחמיה


Bookmark and Share

2 תגובות

משהו מהמם מאת: אלעד ברגמן תאריך 02/01/09

נהניתי מאוד לקרוא את המאמר התוכן מספק הראות של הכתב מצויינת תמשיכו לעדכן

0 הצבעות

תרופה מספר 3 מאת: רעות תאריך 05/05/09

איך אפשר להשיג את התרופות האלה? איפה מוכרים? מה שמם של התרופות? מעוניינת בתרופה

0 הצבעות

כתבות נוספות: