דף הבית פורום חדשות מערכת מידע לוח דרושים צור קשר
נשברה לך השן? תן לה לצמוח בחזרה!
פורסם בתאריך: 07/10/08

נשברה לך השן? תן לה לצמוח בחזרה!

2.1/5 (דירוגים 117)

משתמשים באולטראסאונד המון זמן כדי לבחון נשים בהיריון ועכשיב מצאו לו שימוש חדש -צמיחת שיניים.

קבוצה של חוקרים באוניברסיטת אלברטה שבקנדה מתכוונים לקבל פטנט על מכשיר זעיר שאמור להיות מותקן בתוך הפה ולהקרין גלי אולטראסאונד על השיניים. המכשיר אולי לא יעזור למי שאיבד שלוש שיניים במשחק הוקי, אבל יכול למנוע למשל שחיקת שיניים למי שעונד מיישר-שיניים. הוא יכול לעשות אפילו יותר מזה. קבוצת החוקרים עובדת על הדגם שיעזור לעצמות שבורות להחלים הרבה יותר מהר.

הרעיון שייך לדוקטור טרק על-ביאלי, יליד מיצרים שהצטרף לאוניברסיטה לפני מס' שנים. המחקר שלו מעיד על כך שגלי אולטראסאונד שבאופן רגיל ושגרתי משמשים לדיאגנוסטיקה ויזואלית, עוזרים לעצמות להחלים ולשיניים לצמוח.

"אני השתמשתי באולטראסאונד כדי לעודד הרכבה של עצם הלסת אצל שפן", מספר הדוקטור. להפתעתו זה לא רק עזר להחלמת לסת השפן לאחר הניתוח אלא גם גרם לצמיחת השיניים. מאוחר יותר הדוקטור גם ערך מחקר כדי לבדוק האם אולטראסאונד יכול למנוע שחיקת שיניים אצל אנשים שעונדים מיישר-שיניים. מיישרי-שיניים גורמים לשיניים לזוז וזה יכול לפגוע בשורשי השיניים. המחקר שפורסם לראשונה ב 2004 מעיד על כך שהשן מקבלת יום-יום טיפול באולטראסאונד מוגנת מפני הנזק ואפילו מצמיחה יותר רקמה דנטלית. "הבעיה היא שהשתמשנו במכשיר אולטראסאונד גדול מאוד ומטופל היה אמור להחזיק אותו בפה 20 דקות כל יום", אומר הדוקטור.

אחרי שהצטרף לאוניברסיטת אלברטה, על-ביאלי איחד את הכוחות עם שני החברים מפקולטה להנדסה, דזי צן ו - אינג צוי. ביחד הם התחילו בפיתוח מכשיר אולטראסאונד זעיר בגודל של פחות מסנטימטר, מספיק קטן כדי לשבת בתוך הפה של מישהו ולהיות מופעל מסוללה זעירה. ברגע שהעבודות יסתיימו, תהיה אפשרות להשתמש במכשיר לכל מיני מטרות ולא רק לריפוי שיניים אלא גם לצמיחת תאי גזע.


Bookmark and Share

לא נמצאו תגובות

כתבות נוספות: